Grupa 10

Witamy w grupie dziesiątej

Dnia 15 września w grupie X obchodziliśmy Dzień Kropki. Dzieci miały na sobie ubrania ozdobione kroplami. Nauczycielka przeczytała im opowiadanie pt. ,,Kropka” autorstwa Petera H. Reynoldsa. Dzieci poznały postać kreatywnej dziewczynki Vashi, która tworzyła pomysłowe i kreatywne obrazy za pomocą kropek. Później zainspirowany kreatywnością Vashi każdy przedszkolak wykonał swoją kropkową pracę plastyczną pt. ,,Jesienne drzewo”.

 

 

Dnia 21 września obchodziliśmy w grupie X Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji na dzieci czekało w sali wiele ciekawych atrakcji. Od rana brały udział we wspólnych zabawach z balonami i tańczyły przy muzyce „Smerfne hity”. Odbyło się też kino klasowe, podczas którego obejrzały bajkę edukacyjną „Film o pszczołach”. Sześciolatki otrzymały również odznaki Super Przedszkolaka. Z okazji tego dnia życzymy wszystkim przedszkolakom wszystkiego co najlepsze!

 

 

Podczas pierwszych dni września w grupie X tematyka zajęć związana była z bezpieczną drogą do przedszkola. Aktywności dzieci głównie dotyczyły skrzyżowania dla pieszych, znaków drogowych, a także pojazdów, które można zobaczyć na ulicach naszego miasta oraz służb ratunkowych. Sześciolatki tak zainteresowała tematyka ostatnich tygodni, że podczas swobodnych zabaw również zainspirowały się tematem bezpiecznej drogi do przedszkola.

 

23 września powitaliśmy uroczyście jesień. Przybycie jesieni dzieci obserwowały w ogrodzie przedszkolnym, zauważyły dużo zmian w przyrodzie, podziwiały dary jesieni i zachwycały się jej kolorami. Po powrocie do sali wykonały pastelami pracę plastyczna pt.,,Jesienny krajobraz”.

 

We wrześniu w naszym przedszkolu królowała „Polska, złota jesień”. Dzieci na spacerach obserwowały zmieniającą się przyrodę, nazywały drzewa i krzewy. Podczas zajęć plastycznych ilustrowały jesienne barwy, a w czasie mowy i myślenia opisywały jesienny krajobraz. Przedszkolaki oglądały prezentacje multimedialne i filmy ukazujące zwierzęta widziane jesienią w lasach i parkach, a przy okazji liczenia układały ich wizerunki z patyczków.

 

Październik upłynął w grupie X pod hasłem: kodowanie. Za zgodą Dyrekcji oraz Rodziców nasze przedszkole dołączyło do Ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Technikoludek- czyli przedszkolak w świecie technologii”. Projekt ma na celu wykorzystanie w procesie edukacyjnym narzędzi i zasobów cyfrowych, a przede wszystkim bezpieczne ich wykorzystywanie. Stąd też pomysł na wprowadzenie dzieci w świat technologii poprzez podstawy kodowania, które odgrywa istotną rolę w podstawie programowej. Najmłodsi zaczynają nauką tworzenia poleceń i sekwencji w formie obrazkowej, a kolejnym etapem będzie programowanie wizualne np. sterując robotem lub innym obiektem. Dla dzieci to świetna zabawa, rozwijająca logiczne myślenie!

 

W tym tygodniu dzieci z grupy X poznawały świat wielozmysłowo! Zmysł słuchu pobudzany był poprzez wsłuchiwanie się w odgłosy płynące z najbliższego otoczenia i nazywanie ich oraz rozpoznawanie dźwięków instrumentów muzycznych ze słuchu. Zabawa w rozpoznawanie przedmiotów codziennego użytku za pomocą zmysłu dotyku i opisywanie ich pozostałym dzieciom była nie lada wyzwaniem. Za pomocą zmysłu zapachu dzieci rozpoznawały przyprawy i zioła tworząc z nich przy okazji „Pachnący, kolorowy dywan”. Zmysł smaku pomógł dzieciom odkrywać nazwy próbowanych przez nich produktów- słodki smak (owoce, cukier), słony smak (sól, przyprawy), kwaśny smak (sok z cytryny, limonki), gorzki smak (czekolada, grejpfrut, pieprz) oraz smak umami (pomidor, orzechy).

 

Piątkowe popołudnie przyniosło dzieciom z X grupy wiele wrażeń związanych z użyciem nowoczesnych technologii w edukacji. Przedszkolaki korzystały z aplikacji Skaner Kodów Qr, aby odkryć nazwy kolorów w języku angielskim oraz aplikacji Quiver, aby ożywić wykonane przez siebie kolorowanki. Następnie programowały mówiący robot DOC, który poprzez zabawę wprowadził dzieci w świat robotyki.