Dnia 21 września obchodziliśmy w grupie X Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji na dzieci czekało w sali wiele ciekawych atrakcji. Od rana brały udział we wspólnych zabawach z balonami i tańczyły przy muzyce „Smerfne hity”. Odbyło się też kino klasowe, podczas którego obejrzały bajkę edukacyjną „Film o pszczołach”. Sześciolatki otrzymały również odznaki Super Przedszkolaka. Z okazji tego dnia życzymy wszystkim przedszkolakom wszystkiego co najlepsze!

 

 

Podczas pierwszych dni września w grupie X tematyka zajęć związana była z bezpieczną drogą do przedszkola. Aktywności dzieci głównie dotyczyły skrzyżowania dla pieszych, znaków drogowych, a także pojazdów, które można zobaczyć na ulicach naszego miasta oraz służb ratunkowych. Sześciolatki tak zainteresowała tematyka ostatnich tygodni, że podczas swobodnych zabaw również zainspirowały się tematem bezpiecznej drogi do przedszkola.

 

23 września powitaliśmy uroczyście jesień. Przybycie jesieni dzieci obserwowały w ogrodzie przedszkolnym, zauważyły dużo zmian w przyrodzie, podziwiały dary jesieni i zachwycały się jej kolorami. Po powrocie do sali wykonały pastelami pracę plastyczna pt.,,Jesienny krajobraz”.

 

We wrześniu w naszym przedszkolu królowała „Polska, złota jesień”. Dzieci na spacerach obserwowały zmieniającą się przyrodę, nazywały drzewa i krzewy. Podczas zajęć plastycznych ilustrowały jesienne barwy, a w czasie mowy i myślenia opisywały jesienny krajobraz. Przedszkolaki oglądały prezentacje multimedialne i filmy ukazujące zwierzęta widziane jesienią w lasach i parkach, a przy okazji liczenia układały ich wizerunki z patyczków.

 

Październik upłynął w grupie X pod hasłem: kodowanie. Za zgodą Dyrekcji oraz Rodziców nasze przedszkole dołączyło do Ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Technikoludek- czyli przedszkolak w świecie technologii”. Projekt ma na celu wykorzystanie w procesie edukacyjnym narzędzi i zasobów cyfrowych, a przede wszystkim bezpieczne ich wykorzystywanie. Stąd też pomysł na wprowadzenie dzieci w świat technologii poprzez podstawy kodowania, które odgrywa istotną rolę w podstawie programowej. Najmłodsi zaczynają nauką tworzenia poleceń i sekwencji w formie obrazkowej, a kolejnym etapem będzie programowanie wizualne np. sterując robotem lub innym obiektem. Dla dzieci to świetna zabawa, rozwijająca logiczne myślenie!

 

W tym tygodniu dzieci z grupy X poznawały świat wielozmysłowo! Zmysł słuchu pobudzany był poprzez wsłuchiwanie się w odgłosy płynące z najbliższego otoczenia i nazywanie ich oraz rozpoznawanie dźwięków instrumentów muzycznych ze słuchu. Zabawa w rozpoznawanie przedmiotów codziennego użytku za pomocą zmysłu dotyku i opisywanie ich pozostałym dzieciom była nie lada wyzwaniem. Za pomocą zmysłu zapachu dzieci rozpoznawały przyprawy i zioła tworząc z nich przy okazji „Pachnący, kolorowy dywan”. Zmysł smaku pomógł dzieciom odkrywać nazwy próbowanych przez nich produktów- słodki smak (owoce, cukier), słony smak (sól, przyprawy), kwaśny smak (sok z cytryny, limonki), gorzki smak (czekolada, grejpfrut, pieprz) oraz smak umami (pomidor, orzechy).

 

Piątkowe popołudnie przyniosło dzieciom z X grupy wiele wrażeń związanych z użyciem nowoczesnych technologii w edukacji. Przedszkolaki korzystały z aplikacji Skaner Kodów Qr, aby odkryć nazwy kolorów w języku angielskim oraz aplikacji Quiver, aby ożywić wykonane przez siebie kolorowanki. Następnie programowały mówiący robot DOC, który poprzez zabawę wprowadził dzieci w świat robotyki.

 

Dnia 23 listopada w grupie X odbył się Dzień Życzliwości. Z tej okazji dzieci malowały sobie nawzajem laurki. Wysłuchały opowiadania o stosowaniu dobrych manier w życiu codziennym. Na koniec dnia obejrzały film dotyczący pomocy i życzliwości.

 

Dnia 25 listopada sześciolatki obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji poznały historię powstania misia jako zabawki dla dzieci oraz obejrzały film o produkcji tych maskotek. Podczas zajęć z języka angielskiego wykonały misia z papieru zgodnie z instrukcją słowną, uczyły się części ciała na podstawie misia oraz nadały mu własne imię. Zabawy z misiem dały dzieciom wiele radości. Dzieci podczas zajęć plastycznych namalowały farbami misia. Na koniec dnia obejrzały bajkę o misiu.

 

W grudniu dzieci z grupy 10 przygotowywały się do Świąt Bożego Narodzenia. Mikołajki świętowały ubrane na czerwono i w czapkach Mikołaja! Tego dnia wysłuchały opowiadania o Mikołaju i obejrzały film o Mikołajkach. Wylepiały również jego brodę watą oraz bawiły się w Mikołajkowe zabawy. W ostatnim tygodniu przed świętami sześciolatki obchodziły również uroczystość grupową- symboliczną Wigilię. Tego dnia sześciolatki śpiewały ulubione kolędy oraz składały sobie życzenia przygotowując piękne kartki bożonarodzeniowe. Teraz dzieci czekają już tylko na gwiazdkowe prezenty!  

 

 

 

 
Dnia 22 stycznia w grupie X odbyła się uroczystość grupowa z okazji Dnia Babci i Dziadka . Dzieci śpiewały piosenki i recytowały wiesze swoim kochanym babciom i dziadkom. Wykonały kolorowe laurki dla swoich dziadków.

 

 

 

Dnia 22 grudnia w grupie X dzieci obchodziły powitanie zimy. Dzieci wykonały pracę plastyczną pt. ,,Pani zima’’. Rozwiązywały zagadki o zimie , wysłuchały opowiadania na temat zimy. Obejrzały bajkę pt. ,,Królowa śniegu’’ ,z której dowiedziały się wiele ciekawostek o zimie.

 

 

Dnia 28 stycznia odbyła się w naszym przedszkolu zabawa karnawałowa. Dzieci w swoich grupach spędziły czas na wesołych zabawach i skocznych tańcach przy muzyce. Dzieci wspólnie zatańczyły m.in makarenę, zorbę, asereje, czy taniec chocolate. Odbyły się również konkurencje sportowe z balonami. Podczas zabawy karnawałowej przedszkolaki otrzymały również prezenty.

 

Zimowy czas dzieci spędzają nie tylko w przedszkolu, ale i na świeżym powietrzu. Przedszkolaki bardzo lubią zimowe zabawy z zachowaniem zasad bezpieczeństwa- lepią bałwana, rzucają się śnieżkami, robią aniołki na śniegu, tworzą rzeźby ze śniegu, toczą śniegowe kule, tropią ślady na śniegu, eksperymentują z lodem i śniegiem.

 

Dnia 9 lutego w grupie 10 świętowano Międzynarodowy Dzień Pizzy. Dzieci opowiadały o swoich ulubionych składnikach na pizzy oraz przedstawiały je w formie plastycznej. Natomiast 11 lutego obchodziły Tłusty czwartek. Przedszkolaki oglądały film na temat produkcji pączków w cukierni, a następnie pączki robiły z papieru.

 

 

 

 

 

W lutym mamy wiele okazji do świętowania, kolejną z nich są Walentynki. Czy warto celebrować ten dzień w przedszkolu? Oczywiście, że tak, ale mądrze i wesoło! Dzieci podczas dwujęzycznej uroczystości grupowej dowiedziały się kim był Święty Walenty i skąd się wzięła tradycja walentynkowych kartek. Nie zabrakło też pracy plastycznej z wykorzystaniem brokatu, cekinów, pomponików, koralików i kolorowych piórek. Podczas zajęć z języka angielskiego poznały nazwy wszystkich członków rodziny, których obdarzamy na co dzień miłością oraz nauczyły się wiersza, który mogły w tym szczególnym dniu powtórzyć rodzicom, bądź rodzeństwu: I love You, You love me. We are happy family. With a great big hug and a kiss from me to you. Won’t you say you love me too?

 

17 lutego w grupie X odbył się konkurs ,,Na najładniejsze przebranie za postać kota”. Dzieci z dużym zaangażowaniem przygotowały stroje i wykazały się kreatywnością. Prezentowały swoje stroje na formom grupy i scenki darmowe z życia kotów. Dziękujemy dzieciom za wspólną zabawę a rodzicom za zaangażowanie!!!