Grupa 3

Zapraszamy do grupy trzeciej
WITAMY SERDECZNIE! MAMY JUŻ 4  LATA.
ZOBACZCIE SAMI CO ROBIMY W PRZEDSZKOLU:

 

 

10 września 2018 r. dzieci z grupy III były na wycieczce, na pobliskim skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną. Z wielką uwagą obserwowały ruch uliczny, nazywały poruszające się po drogach pojazdy, a przede wszystkim uczyły się zasad obowiązujących na tego typu skrzyżowaniach. Ćwiczyły przechodzenie przez jezdnię i doskonale sobie z tym radziły!

 

21 września wspólnie z grupą IV powitaliśmy nową porę roku – jesień. Podczas tego spotkania przedszkolaki bawiły się, śpiewały piosenki, recytowały wiersze oraz przygotowały niespodziankę dla Pani Jesieni – jesienny obrazek.

 

 

W miesiącu październiku zaprosiłyśmy dzieci i rodziców do wzięcia udziału w wewnątrzgrupowym konkursie plastycznym pt. „Jesienny bukiet”. Prace konkursowe przygotowały 4 rodziny. Piękne bukiety było można podziwiać na wystawie w holu przedszkolnym.

1 października dzieci wybrały się na wycieczkę do osiedlowego parku. Jesienna pogoda zachęcała do pobytu na świeżym powietrzu. To też świetna okazja do obserwacji świata ludzi i zwierząt oraz zjawisk przyrodniczych. W trakcie wycieczki dzieci stworzyły piękne, kolorowe bukiety, które ozdobiły nasz grupowy kącik przyrody.

4.10.2018r. odbyły się warsztaty z rodzicami i dziećmi pt. „Śladem Pani Jesieni…”. Podczas spotkania odkryliśmy wiele zastosowań kasztanów, a mianowicie mogą służyć do muzykowania, liczenia, rzutu w dal, zabaw sensorycznych oraz robienia jesiennych ludzików. Efekty naszej pracy było można podziwiać w holu przedszkolnym.

 

W październiku wybraliśmy się na wycieczkę do sali edukacyjnej „Ognik” znajdującej się w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 4 w Białymstoku.  Dzieci miały tam okazję zwiedzić garaż straży pożarnej, Pan Strażak opowiedział nam o swoich obowiązkach, pokazał sprzęt oraz pojazdy wykorzystywane w codziennej pracy. Przeprowadził również krótki wykład o zjawisku ognia i pożaru, pożarach traw i lasów, czujnikach dymu i czujnikach tlenku węgla. Po tej wizycie połowa dzieci z grupy chciała zostać strażakami.

 

W ramach akcji „Dla zwierząt” w okresie jesiennym, rodzice wraz z dziećmi zbierali żołędzie dla podopiecznych ZOO „Akcent” w Białymstoku. Celem tej akcji jest rozwijanie u dzieci proekologicznych zachowań, wrażliwości na los zwierząt, nauka z korzystania z zasobów przyrody oraz aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu.

Realizując tematykę o owocach i warzywach, udaliśmy się na osiedlowy stragan owocowo-warzywny. Tam dzieci przyglądały się pracy sprzedawcy, wskazywały i nazywały poszczególne owoce i warzywa. Kupiliśmy kilka najpiękniejszych jabłek, które zdegustowaliśmy po powrocie do przedszkola.

8 listopada odbyła się wycieczka do Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego im. Prof. Andrzeja Myrchy przy Kampusie Uniwersyteckim. Tam Pani przewodnik opowiadała nam o faunie i florze lasów, koła podbiegunowego oraz mórz i oceanów. Podziwialiśmy również piękne skamieliny oraz żywe zwierzęta takie jak: tarantula, pyton, agawa. Na dzieciach wywarło to ogromne wrażenie i z głowami pełnymi nowej wiedzy wróciły do przedszkola.

25 listopada w naszej grupie obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy w Misiowej Krainie. Poznały historię święta, recytowały wiersze, bawiły się przy piosenkach, tańczyły misiowy taniec. Miły pluszowy gość sprawił dzieciom wiele radości.

6 grudnia w czasie wspólnym zabaw grupy III i VI, dzieci otrzymały list od Mikołaja. Przesłał serdeczne pozdrowienia i dołączył drobne upominki. Na zakończenie spotkania wszyscy otrzymali mikołajkowe kolorowanki.

Grudzień to czas, w którym, w związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia dzieci przygotowały dla swoich najbliższych „Jasełka”. Próby trwały długo, ale warto było zobaczyć radość z udanego występu małych aktorów i uśmiech na twarzach rodziców! Po przedstawieniu na wszystkich czekał słodki poczęstunek, a tuż po nim rozbrzmiały piękne kolędy.

17.01.2019 r. odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci od samego rana nie mogły się doczekać tak ważnych dla nich gości. Licznie przybyłe Babcie i Dziadkowie mieli okazję podziwiać swoje pociechy w specjalnie dla nich przygotowanym programie artystycznym. Były wiersze, piosenki oraz wspólny walczyk. Na koniec dzieci składały życzenia i obdarowały swoich gości wykonanymi przez siebie upominkami. Niejednej Babci i dziadkowi łezka zakręciła się w oku… to była wyjątkowa uroczystość pełna uśmiechu, radości i dumy. Zakończeniem tego spotkania był słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Jak co roku w okresie karnawału, w naszym przedszkolu odbył się bal przebierańców. Tego dnia były niezwykle podekscytowane i nie mogły się doczekać momentu, w którym założą swój kostium. Na balu obecne były księżniczki, wróżki, pirat, spider-man, pszczółka, dinozaur i wiele innych ciekawych postaci.Podczas balu przewidzianych było mnóstwo atrakcji. Dzieci świetnie się bawiły, tańczyły, skakały i brały udział w konkursach. Na koniec odbyła się sesja zdjęciowa upamiętniająca tą wspaniałą zabawę.

 

Zima to atrakcyjny czas, można go spędzić aktywnie. Zatem, gdy tylko spadł śnieg, ruszyliśmy na spacery po głębokim puchu. Lepiliśmy śnieżne kule, bałwany oraz rysowaliśmy na udeptanym śniegu. W mroźne dni nie zapominaliśmy o naszych skrzydlatych przyjaciołach i nieśliśmy im pomoc dosypując ziaren do karmnika.

Ciekawym wydarzeniem, które odbyło się w naszej grupie było spotkanie z panią Anną T., ciocią naszego wychowanka Kuby. Pani Ania na co dzień – pracownik laboratorium Instytutu Biologii na Uniwersytecie w Białymstoku, wprowadziła dzieci w tajemniczy świat eksperymentów chemicznych. W naszej sali zorganizowała profesjonalny pokaz naukowo-techniczny. Już od wejścia do sali, przedszkolaki nie mogły oderwać oczu od gościa i ciekawych pomocy, które przyniósł ze sobą: probówki, pipety i inne akcesoria były dla dzieci zaskoczeniem, jednak szybko okazało się, że to co zamierzał pokazać im wyjątkowy gość, było jeszcze bardziej niezwykłe… Dzieci nieustannie okazywały chęć asystowania przy doświadczeniach oraz wyraziły chęć ponownego spotkania z panią Anią, z nadzieją  na równie ciekawy pokaz.

5.02.2019 r. udaliśmy się na wycieczkę do Galerii Sztuki im. Sleńdzińskich. Pani przewodnik, zapoznała nas z twórczością i dziełami rodu Sleńdzińskich. Zwiedzaliśmy wystawę obrazów i rzeźb, poprzez zabawę odkryliśmy tajemnice warsztatu plastyka oraz poznaliśmy podstawowe pojęcia związane ze sztuką: portret, autoportret, rzeźba, płaskorzeźba itp.

 

W grudniu przy okazji realizacji tematyki o zawodach, byliśmy na wycieczce w osiedlowym sklepie spożywczym „Sokół”. Wychowankowie mieli okazję obserwować pracę i obowiązki pani ekspedientki oraz wyposażenie sklepu. Zobaczyliśmy z bliska kasę oraz przechowywane tam pieniążki, którymi płacą klienci. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się waga elektroniczna. Dzieci mogły osobiście doświadczać czynności ważenia wybranych produktów, porównywać ich masę. Poznały różne rodzaje artykułów sprzedawanych w tym sklepie, z zainteresowaniem oglądały wszystkie regały, półki, lodówki. Jednak najbardziej interesującym punktem wycieczki była możliwość samodzielnego dokonania zakupów. Maluchy ustawiły się w kolejce, by zakupić płytę z kolędami świątecznymi. Pamiętały o odpowiednim zachowaniu oraz stosowaniu form grzecznościowych: „proszę” i „dziękuję”.

21.02.2019r. nasza grupa po raz drugi udała się do Galerii im. Sleńdzińskich. Tym razem wychowankowie mieli okazję zobaczyć pracownię malarza, w której to odbyły się warsztaty plastyczne. Dzieci malowały tulipany techniką łączoną: pastele olejne, tusze, kredki ołówkowe. Prace było można podziwiać na tablicy w holu naszego przedszkola.

 

27.02.2019r. w ramach Projektu Unijnego „Przedszkolaki odkrywają świat” odbyły się pokazy i warsztaty naukowe, które przeprowadzili pracownicy Akademii Nauki w Białymstoku. Dzieci miały okazję poznać różne barwy światła, eksperymenty chemiczne oraz na własnej ręce przekonały się jak to jest trzymać ogień.

Na początku marca udaliśmy się na wycieczkę do Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku do sali profilaktycznej o nazwie „Komisariat Młodego Policjanta”. Dzieci dowiedziały się jak jest umundurowany policjant i na czym polega jego służba, zobaczyły akcesoria policyjne np. kajdanki. Poprzez zabawę zapoznały się z zasadami ruchu drogowego, odkrywały zagadki kryminalistyczne oraz  profesjonalnie odbijały swoje linie papilarne.

Dnia 19.03.2019r. razem grupą IV wybraliśmy się na wycieczkę do biblioteki mieszczącej się w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego na lekcję biblioteczną. Dzieci dowiedziały się co to jest biblioteka i zawód bibliotekarza. Na początku spotkania wychowankowie słuchali bajki profilaktycznej czytanej przez Panią Policjant na temat bezpiecznego przechodzenia przez przejście. Dzieci miały okazję pooglądać różnorodne książki, czasopisma i gry edukacyjne. Od Pani bibliotekarki Przedszkolaki dowiedziały się, co należy zrobić aby stać się czytelnikiem biblioteki, jak należy się w niech zachować oraz jak chronić książki przed zniszczeniem.

26.03.2019r. w ramach Projektu Unijnego „Przedszkolaki odkrywają świat” udaliśmy się do Muzeum Historycznego w Białymstoku na lekcję historii naszego miasta pt. Legenda o księciu Gedyminie”. Pan przewodnik na podstawie prezentacji multimedialnej przedstawił legendę o założeniu miasta i historii powstania Białegostoku. Zapoznał również dzieci z herbem Białegostoku oraz z elementami uzbrojenia rycerza. Na zakończenie dzieci wykonały prace plastyczne związane tematycznie ze zwierzętami występującymi w legendzie.

 

W ramach Projektu Unijnego „Przedszkolaki odkrywają świat” w kwietniu odbyliśmy wycieczkę do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Dzieci poznały tradycje i obrzędy wielkanocne obowiązujące na terenie Podlasia. Zwiedzały skansen i wystrój chat oraz przykładowe wielkanocne nakrycie do stołu.  Na zakończenie wycieczki dzieci wzięły udział w warsztatach, na których malowały farbami wielkanocne baranki.

W okresie przedświątecznym zaprosiłyśmy rodziców wraz z dziećmi na warsztaty wielkanocne pt. „Wielkanoc tuż, tuż”. Poprzez różnorodne zabawy i zadania dzieci razem z rodzicami przybliżały tradycje związane ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi. Wspólnie ozdobiły wielkanocne jajka oraz króliczki, układały świąteczne memory, śpiewały piosenki i dobrze się bawiły.