Grupa 4

Zapraszamy do grupy czwartej
Witamy w grupie 4

 

 

PROPONOWANE ZAJĘCIA DLA GRUPY 4
W RAMACH REALIZACJI PODSTAWY PROGRAMOWEJ WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO

Materiały opracowały Pani Ania i Pani Monika

 

Poniedziałek 6.04.2020

poniedziałek 6.04

pon 6.04 załącznik nr 1

Rytmika – zabawy w domu cz. 2

 

Piątek 3.04.2020

3.04.2020 r.

 

Czwartek 2.04.2020

2.04.2020 r.

 

Środa 1.04.2020

1.04.2020 r.

Załącznik nr 1

Religia prawosławna – przedszkole

 

Wtorek 31.03.2020

31.03.2020 r.

 

Poniedziałek 30.03.2020

30.03.2020 rok

 

Piątek 27.03.2020

piątek 27.03

piatek 27.03 załącznik nr 1

Religia prawosławna

Zabawy logopedyczne

 

Czwartek 26.03.2020

czwartek 26.03

Krowa

Rzepka Jan Brzechwa – załącznik nr 1

 

 

Zapraszamy do wspólnej zabawy z dzieckiem w domu, tak jak się bawimy w przedszkolu 🙂
Środa 25.03.2020

grupa 4

 

 

W połowie stycznia dzieci wraz z paniami udały się do Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Celem wycieczki było kształtowanie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych, poznanie pracy bibliotekarza i zasad funkcjonowania biblioteki. Podczas wizyty odbyło się spotkanie z dzielnicowym, który przypomniał podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drodze oraz zasady w kontaktach z obcymi. Na koniec wręczył dzieciom drobne upominki.

14 stycznia odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci od samego rana nie mogły się doczekać tak ważnych dla nich gości. Licznie przybyłe Babcie i Dziadkowie mieli okazję podziwiać swoje pociechy podczas występu jasełkowego. Ponadto były wiersze, piosenki i wręczenie własnoręcznie wykonanych prezentów. Zakończeniem tego spotkania był słodki poczęstunek, przygotowany przez rodziców.

Jak co roku w okresie karnawału, w naszym przedszkolu odbył się bal przebierańców. Tego dnia dzieci były niezwykle podekscytowane i nie mogły się doczekać momentu, w którym włożą swój kostium. Na balu obecne były: Indianki, żołnierze, policjanci, myszka Miki, kotki i wiele innych ciekawych postaci. Podczas balu przewidzianych było wiele atrakcji, a na zakończenie przedszkolaków odwiedził Święty Mikołaj z workiem pełnym prezentów.

Grudzień to czas, w którym w związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia dzieci przygotowały dla swoich najbliższych przedstawienie jasełkowe. Próby trwały długo, ale warto było zobaczyć radość z udanego występu małych aktorów i radość na twarzach rodziców! Po przedstawieniu na wszystkich czekał słodki poczęstunek, w trakcie którego rozbrzmiały piękne kolędy.

5.12. Warsztaty organizowane w ramach projektu unijnego „Przedszkolaki  odkrywają świat”

6 grudnia podczas wspólnych zabaw grupy IV i V, dzieci otrzymały list od Mikołaja. Przesłał serdeczne pozdrowienia i dołączył drobne upominki. Przedszkolaki w trakcie spotkania wspólnie tańczyły oraz ozdabiały ogromne sylwety Mikołaja.

Już drugi rok z rzędu w naszej placówce zorganizowano bożonarodzeniowy kiermasz na rzecz Dzieci ze Stowarzyszenia Podlaskiego Hospicjum Dziecięcego „Obok nas”.

Dzięki dobrym sercom Rodziców i Dzieci udało się zebrać prawie 1000zł !!!

25 listopada w naszej grupie obchodziliśmy dzień Pluszowego Misia. Dzieci z grupy II zostały zaproszone do wspólnej zabawy w Misiowej Krainie. Poznały historię święta, recytowały wiersze, bawiły się przy piosenkach, tańczyły misiowy taniec. Miły pluszowy gość sprawił dzieciom wiele radości.

 

20.11- Międzynarodowe obchody 30 rocznicy Konwencji o Prawach Dziecka. Wszystkie dzieci z przedszkola chwyciły się za rączki i utworzyły niebieski łańcuch przyjaźni.

15.11. „W piekarni” – podczas wycieczki dzieci miały możliwość zapoznać się z pracą piekarza, poznały etapy powstawania pieczywa oraz produkty potrzebne do jego wypieku. Dzieci poznały różnego rodzaju pieczywo, a na zakończenie degustowaliśmy słodkie pączusie.

W ramach kampanii społecznej „Cała Polska Czyta Dzieciom” zapraszałyśmy chętnych rodziców do czytania książek. Ma ona na celu propagowanie codziennego czytania dzieciom jako skuteczną, tanią i przyjazną metodę wspomagania ich wszechstronnego rozwoju oraz budowania zasobów wewnętrznych dziecka. Czytanie dziecku dla przyjemności – 20 minut dziennie, codziennie – jest mądrym sposobem spędzania czasu z dzieckiem i najlepszą inwestycja w jego przyszłość.

„Mały Patriota” – spotkanie z okazji Święta Odzyskania Niepodległości, podczas którego dzieci utrwaliły symbole narodowe, śpiewały Hymn Polski oraz Pieśni Patriotyczne.

Na przełomie października i listopada w naszej placówce zorganizowano zbiórkę darów
i żywności dla biednych, porzuconych psiaków, w którą włączyła się cała społeczność przedszkolna.  Takie akcje uwrażliwiają nas a przede wszystkim dzieci na los opuszczonych i zaniedbanych zwierząt. Za ogromną hojność serdecznie dziękujemy !!!

6.11. „Dary lasu” to zajęcia otwarte, zorganizowane w ramach zajęć „Matematyka na co dzień” z projektu unijnego „Przedszkolaki odkrywają świat”. W trakcie trwania zajęć rodzice mieli możliwość obserwować umiejętności matematyczne swoich pociech.

„Kolory jesieni” to tytuł tegorocznych warsztatów dla dzieci i ich rodziców. W trakcie ich trwania uczestnicy mogli wspólnie pobawić się naturalnymi okazami przyrody (kasztany, szyszki, żołędzie, jarzębina). Wspólnie ozdabiali wielki, klonowy liść wycięty z papieru,
a w plastikowym talerzu projektowali jesienną mandalę. Piękne i pomysłowe prace podziwiać było można w holu przedszkola.

Tak jak co roku w okresie jesiennym pomagaliśmy przy ratowaniu naszych białostockich kasztanowców. Urząd Miejski zorganizował kampanię „Ratujemy Kasztanowce 2019”, w ramach której zbieraliśmy opadające liście kasztanowców do specjalnych papierowych worków. To istotne, ponieważ wewnątrz liści tych drzew zimują osłonięte kokonem poczwarki szrotówka kasztanowcowiaczka. Usuwanie liści ma ogromne znaczenie dla poprawy kondycji zdrowotnej kasztanowców w Białymstoku.

Pogoda jesienna sprzyja licznym spacerom. Dlatego też przy każdej nadarzającej się okazji odkrywamy jej uroki.

W ramach projektu unijnego „Przedszkolaki odkrywają świat” byliśmy na wycieczce w Muzeum Wojska Polskiego na warsztatach
pt. „O krasnoludkach i sierotce Marysi”.W trakcie wizyty w muzealnej sali dzieci miały okazję obserwować umundurowanie polskich żołnierzy na przełomie lat, ich uzbrojenie i sprzęt bojowy. Pani prowadząca przeczytała bajkę, na podstawie której robiliśmy sylwety postaci i mini teatrzyk.

11.10.2019r. grupa IV miała zaszczyt reprezentować nasze przedszkole na obchodach Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka na stadionie miejskim w Białymstoku przy ul. Słonecznej. Podczas uroczystości dzieci miały okazję m.in. słuchać legendy o Księciu Gedyminie, czyli o powstaniu naszego miasta, czytanej przez zastępcę pana prezydenta Pana Rafała Rudnickiego. Ponadto dzieci malowały farbami na folii nasze miasto, brały udział w zabawach tanecznych prowadzących przez animatora oraz wykazywały się wiedzą na temat najważniejszych zabytków naszego regionu. Cała impreza prowadzona była przez naszą panią Dyrektor Jolantę Kalinowską.

Pierwszego dnia października wybraliśmy się do Muzeum Historii Medycyny i Farmacji na  Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Na miejscu zwiedziliśmy starodawny gabinet lekarski, stomatologiczny i okulistyczny. Poznaliśmy tajemnice dawnej apteki oraz widzieliśmy pracownię rentgenowską. Wspólnie robiliśmy odlewy z gipsu przedstawiające Pałac Branickich – jeden z najważniejszych zabytków naszego miasta.

 

 

Na koniec września udaliśmy się na wycieczkę do pobliskich ogródków działkowych, gdzie mieliśmy okazję obserwować jak wyglądają działki jesienią. W bezpośredni sposób zapoznały się z czynnościami wykonywanymi w okresie jesieni na działce oraz wykazały się znajomością owoców i warzyw, jakie oferuje obecna pora roku.

W miesiącu październiku zaprosiłyśmy dzieci i rodziców do wzięcia udziału w wewnątrzgrupowym konkursie plastycznym pt. „Jesienny bukiet”. Prace konkursowe przygotowało 5 rodzin. Piękne bukiety było można podziwiać na wystawie w holu przedszkolnym.

„Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy!” – to kampania „Sprzątanie Świata – Polska”, w której przedszkolaki brały udział pod koniec września. Jak co roku dzieci zaopatrzone w rękawice i worki zaangażowały się w tę akcję. Najmłodsi dzielnie zbierali papierki, worki foliowe, kartoniki, butelki
i segregowały je do odpowiednich worków. Widząc, jak dużo jest  śmieci wokół nas i jak trudno to wszystko posprzątać, przedszkolaki nauczyły się, że czystość otoczenia, w którym przebywamy, zależy tylko od nas.

 

23 września wspólnie z grupą V powitaliśmy nową porę roku – jesień. Podczas spotkania przedszkolaki bawiły się, śpiewały piosenki, recytowały wiersze oraz przygotowały prace plastyczne – jesienne jeże.

16 września 2019r. dzieci z grupy IV były na wycieczce, na pobliskim skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną. Z wielką uwagą obserwowały ruch uliczny, nazywały poruszające się po drogach pojazdy, a przede wszystkim uczyły się zasad obowiązujących na tego typu skrzyżowaniach. Ćwiczyły przechodzenie przez jezdnię i doskonale sobie z tym radziły.