Grupa 4

Zapraszamy do grupy czwartej
Witamy w grupie 4

„Kolory jesieni” to tytuł tegorocznych warsztatów dla dzieci i ich rodziców. W trakcie ich trwania uczestnicy mogli wspólnie pobawić się naturalnymi okazami przyrody (kasztany, szyszki, żołędzie, jarzębina). Wspólnie ozdabiali wielki, klonowy liść wycięty z papieru,
a w plastikowym talerzu projektowali jesienną mandalę. Piękne i pomysłowe prace podziwiać było można w holu przedszkola.

Tak jak co roku w okresie jesiennym pomagaliśmy przy ratowaniu naszych białostockich kasztanowców. Urząd Miejski zorganizował kampanię „Ratujemy Kasztanowce 2019”, w ramach której zbieraliśmy opadające liście kasztanowców do specjalnych papierowych worków. To istotne, ponieważ wewnątrz liści tych drzew zimują osłonięte kokonem poczwarki szrotówka kasztanowcowiaczka. Usuwanie liści ma ogromne znaczenie dla poprawy kondycji zdrowotnej kasztanowców w Białymstoku.

Pogoda jesienna sprzyja licznym spacerom. Dlatego też przy każdej nadarzającej się okazji odkrywamy jej uroki.

W ramach projektu unijnego „Przedszkolaki odkrywają świat” byliśmy na wycieczce w Muzeum Wojska Polskiego na warsztatach
pt. „O krasnoludkach i sierotce Marysi”.W trakcie wizyty w muzealnej sali dzieci miały okazję obserwować umundurowanie polskich żołnierzy na przełomie lat, ich uzbrojenie i sprzęt bojowy. Pani prowadząca przeczytała bajkę, na podstawie której robiliśmy sylwety postaci i mini teatrzyk.

11.10.2019r. grupa IV miała zaszczyt reprezentować nasze przedszkole na obchodach Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka na stadionie miejskim w Białymstoku przy ul. Słonecznej. Podczas uroczystości dzieci miały okazję m.in. słuchać legendy o Księciu Gedyminie, czyli o powstaniu naszego miasta, czytanej przez zastępcę pana prezydenta Pana Rafała Rudnickiego. Ponadto dzieci malowały farbami na folii nasze miasto, brały udział w zabawach tanecznych prowadzących przez animatora oraz wykazywały się wiedzą na temat najważniejszych zabytków naszego regionu. Cała impreza prowadzona była przez naszą panią Dyrektor Jolantę Kalinowską.

Pierwszego dnia października wybraliśmy się do Muzeum Historii Medycyny i Farmacji na  Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Na miejscu zwiedziliśmy starodawny gabinet lekarski, stomatologiczny i okulistyczny. Poznaliśmy tajemnice dawnej apteki oraz widzieliśmy pracownię rentgenowską. Wspólnie robiliśmy odlewy z gipsu przedstawiające Pałac Branickich – jeden z najważniejszych zabytków naszego miasta.

 

 

Na koniec września udaliśmy się na wycieczkę do pobliskich ogródków działkowych, gdzie mieliśmy okazję obserwować jak wyglądają działki jesienią. W bezpośredni sposób zapoznały się z czynnościami wykonywanymi w okresie jesieni na działce oraz wykazały się znajomością owoców i warzyw, jakie oferuje obecna pora roku.

W miesiącu październiku zaprosiłyśmy dzieci i rodziców do wzięcia udziału w wewnątrzgrupowym konkursie plastycznym pt. „Jesienny bukiet”. Prace konkursowe przygotowało 5 rodzin. Piękne bukiety było można podziwiać na wystawie w holu przedszkolnym.

„Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy!” – to kampania „Sprzątanie Świata – Polska”, w której przedszkolaki brały udział pod koniec września. Jak co roku dzieci zaopatrzone w rękawice i worki zaangażowały się w tę akcję. Najmłodsi dzielnie zbierali papierki, worki foliowe, kartoniki, butelki
i segregowały je do odpowiednich worków. Widząc, jak dużo jest  śmieci wokół nas i jak trudno to wszystko posprzątać, przedszkolaki nauczyły się, że czystość otoczenia, w którym przebywamy, zależy tylko od nas.

 

23 września wspólnie z grupą V powitaliśmy nową porę roku – jesień. Podczas spotkania przedszkolaki bawiły się, śpiewały piosenki, recytowały wiersze oraz przygotowały prace plastyczne – jesienne jeże.

16 września 2019r. dzieci z grupy IV były na wycieczce, na pobliskim skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną. Z wielką uwagą obserwowały ruch uliczny, nazywały poruszające się po drogach pojazdy, a przede wszystkim uczyły się zasad obowiązujących na tego typu skrzyżowaniach. Ćwiczyły przechodzenie przez jezdnię i doskonale sobie z tym radziły.