Grupa 5

Zapraszamy do grupy piątej

 

 

Witamy serdecznie! Jesteśmy grupą 5.

 

„Dla mamy jestem szkrabem.
– Mój skrzacie – woła tata.
Uwierzyć wciąż nie mogą,
że mam aż 4 lata.
Bo ja przecież wszystko wiem
i powtarzam cały dzień:

 

– Wasze dziecko jest już duże,
Może samo umyć buzię,
włożyć buty i ubranie
i ze smakiem zjeść śniadanie.
Umie zetrzeć kurze z szafki,
dba o książki i zabawki.

Zawsze grzecznie idzie drogą,
i nie ciągnie psa za ogon”

                                  

To my – w naszej nowej sali:

 

Dn. 20.09.2018  świętowaliśmy w ogrodzie przedszkolnym „Owocowy Dzień Przedszkolaka”. Największą frajdą były  zabawy muzyczno-ruchowe wspólne z dziećmi z innych grup.  Pogoda tego dnia dopisała – słońce świeciło na nas z całych sił!

W październiku poznaliśmy bliżej Przyjaciół ze Stumilowego Lasu. Postać Misia o Bardzo Małym Rozumku ale dobrym serduszku zafascynowała nas. Dowiedzieliśmy się w jakich okolicznościach powstała słynna książka, oraz, że od wydania przygód Kubusia Puchatka minęły już 92 lata!

 

W listopadzie rozmawialiśmy o osobach pracujących w naszym przedszkolu. Przeprowadziliśmy wywiad z panią wicedyrektor, byliśmy też z wizytą w przedszkolnej kuchni. Wielkie wrażenie wywarła na nas wielkość gara do gotowania zupy dla wszystkich przedszkolaków. Wow!

 

6 listopada 2018 zaprosiliśmy naszych rodziców na spotkanie pt. „Pożegnanie Złotej Jesieni”. Zaprezentowaliśmy „Kałużowy taniec”, nauczyliśmy gości choreografii do „Hokey-cokey”, były tańce z parasolami, zabawy rytmiczne z wykorzystaniem orzechów włoskich, granie na gazetach oraz prace plastyczne pt. „Parasolki, parasolki…”

 

Dn. 9.11.2018 obchodziliśmy 100-lecie odzyskania Niepodległości przez Polskę. Ten dzień pozostanie nam na długo w pamięci: uroczyste odśpiewanie hymnu państwowego, prezentacja biało – czerwonych flag i …….poczucie, że fajnie być patriotą.

 

27.11.2018r. jedna z naszych koleżanek – Lena wzięła udział z konkursie, pt. „Polscy poeci dzieciom”. Pięknie wyrecytowała wiersz „Kaczka – dziwaczka” Jana Brzechwy i zdobyła nagrodę. Serdeczne gratulujemy! 🙂

 

Jak na super przedszkolaków przystało, wzięliśmy udział w akcji Pola Nadziei. W związku z tym mieliśmy okazję własnoręcznie posadzić sadzonki żonkili na grządkach. Wiosną te piękne kwiaty będą zdobić nasz przedszkolny ogród.

Mikołajki świętowaliśmy właśnie tak! 🙂 Ubrani w czerwone stroje i czapki braliśmy udział w specjalnie na tę okazję przygotowanych zajęciach matematycznych. Później odwiedził nas Mikołaj i  obdarował nas smacznymi prezentami. Dziękujemy!

Jasełka, jasełka, zielona jodełka, światełkami błyska, a przed nią kołyska

Na przedświątecznym spotkaniu z rodzicami nie zabrakło  opowieści o narodzeniu Pana Jezusa oraz wspólnego śpiewania kolęd.

 

 

Nasz kolega – Kuba wziął udział w konkursie recytatorskim zorganizowanym przez Miejski Dom Kultury w Białymstoku. Zaprezentował zgromadzonym i jury wiersz Natalii Usenko, pt. „Mikołajek”, a zasłuchana widownia nagrodziła do gromkimi brawami.

Gratulujemy Kubie bardzo! 🙂

Nawet 4 – latki mogą się bawić w „kodowanie na dywanie”. Lubimy zabawy z matą i kubeczkami.

 

Dn. 18 stycznia naszą grupę odwiedzili Babcie i Dziadkowie. Z okazji  ich święta  przedstawiliśmy m.in. „Opowieść o Królu Skoczków”,  w ramach rewanżu dziadkowie zaprezentowali nam szlagiery z dawnych lat, odbył się też pokaz walca.

Spójrzcie tylko, jak chętnie korzystamy z udogodnień nowoczesnej technologii! 🙂 Zabawa  z „magicznym dywanem” (interaktywne urządzenie projekcyjne) jest przednia!

 

 

14 lutego obchodziliśmy w naszej grupie Święto Zakochanych. Był prawdziwym czerwonym dniem miłości i przyjaźni. Braliśmy udział w różnych walentynkowych zabawach. Nie zabrakło, oczywiście, sercowych kolorowanek, spontanicznych emocji i pozytywnych uczuć. Na zakończenie tego czerwonego dnia każdy z nas otrzymał walentynkowy łakoć.

 

W przerwach między zajęciami korzystamy z interaktywnej pomoc dydaktyczna „Magicznego dywanu”. Jest to multimedialne urządzenie przeznaczone do ćwiczeń, gier i zabaw ruchowych. Zabawa i nauka z jej wykorzystaniem rozwija nam dużą motorykę, koordynację wzrokowo-ruchową, spostrzegawczość i szybkość reakcji.  Codziennie mamy  okazję przeżyć wspaniałą przygodę podczas korzystania z tego urządzenia: popluskaliśmy się w „wirtualnej” rzece, łapaliśmy banany, wspinając się na lianach. Czekamy z niecierpliwością odkrywanie możliwości tego magicznego urządzenia.

 

Korzystając z uroków zimy, postanowiliśmy pobawić się na śniegu w naszym przedszkolnym ogrodzie. Oddaliśmy się zimowemu szaleństwu, tworząc śnieżne budowle, rzucając śnieżkami do siebie, a także „atakując” kulami śniegowymi swoją Panią (oczywiście zachowując zasady bezpieczeństwa). Pogoda była trochę mroźna, ale nikomu to nie przeszkadzało, bo dobrze wiemy, że zabawy na świeżym powietrzu to świetna rozrywka. Z czerwonymi noskami i z uśmiechem wróciliśmy do przedszkola na ciepły posiłek. Było mroźnie, ale wesoło i radośnie.

 

W ostatnim czasie gościliśmy w naszym przedszkolu niezwykłych gości. Spotkaliśmy się z żołnierzami z 18. Pułku Rozpoznawczego. Od wielu dni byliśmy podekscytowani tym spotkaniem i kiedy żołnierze wkroczyli do sali w pełnym ekwipunku, oniemieliśmy z wrażenia. Każdy z nas miał okazję z bliska obejrzeń wyposażenie żołnierza i z uwagą wysłuchać wyjaśnień dot. kolorystyki munduru. Z zaciekawieniem słuchaliśmy też opowieści o żołnierskim poligonie i broni, która cieszyła się największym powodzeniem.

W naszym przedszkolu odbyły się warsztaty i pokazy edukacyjne, dzięki którym zdobyliśmy wiedzę z zakresu zjawisk chemicznych poprzez zabawę. Dla nas to był świat magii, który mogliśmy odkrywać poprzez doświadczenia, badać, uczyć się, jednocześnie wspaniale się bawiąc. Bezpieczne eksperymenty pozwoliły nam lepiej zrozumieć otaczający świat. To był niezwykły czas odkrywania, eksperymentowania i poznawania tego co niezrozumiałe!

 

8 marca odwiedziliśmy Komisariat Policji w Białymstoku. W specjalnie dla nas przygotowanej sali mieliśmy okazję zapoznać się z pracą policjantów, ich strojem. Mogliśmy nawet przymierzyć czapkę i pogrozić srogo pałką policyjną! Najważniejsze było przypomnienie zasad bezpieczeństwa, panujących w ruchu drogowym. Wcieliliśmy się w rolę pieszych i kierowców, co sprawiło nam ogromną frajdę! 🙂