Grupa 7

Zapraszamy do grupy siódmej
 • Serdecznie witamy na naszej stronie – w przedszkolu aktywnie spędzamy czas

  ZOBACZCIE SAMI!

   

  Pokaz tresury psa

  W dniu 30.04.2019 r. nasza grupa oglądała pokaz tresury psa, którą prowadził pracownik Straży Miejskiej. Dzieci dowiedziały się także m.in. dlaczego nie należy podchodzić do obcego psa

  .

   

  Wycieczka do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej

  W dniu 05.04.2019r. grupa VII (dzieci 3-4-letnie) z Przedszkola Samorządowego Nr 4 w Białymstoku odwiedziły Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej.

  Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych została zorganizowana wycieczka do Muzeum na warsztaty plastyczne o tematyce wielkanocnej. Wizyta w skansenie była dla dzieci ciekawą lekcją poszerzającą wiedzę z zakresu Świąt Wielkanocnych oraz atrakcyjną formą spędzenia czasu. Pogoda sprzyjała spacerowi między starymi chałupami, a opowieści przewodnika bardzo zainteresowała przedszkolaków. Dzieci miały możliwość zobaczenia, jak wyglądała dawniej wiejska chałupa. Dowiedziały się, jak skąd wzięła się tradycja robienia palm wielkanocnych, jakie były zabawy z pisankami oraz miały możliwość wykonać własnego baranka wielkanocnego do koszyczka na święconkę. Ta ostatnia atrakcja pochłonęła przedszkolaki w całości, malowanie farbami sprawiało im mnóstwo radości. Dzieci zobaczyły też jak przygotowywano dom na zbliżające się święta i jakie potrawy stawiano na stołach. Przedszkolaki wzbogaciły też swoje słownictwo o nowe pojęcia takie jak: skansen i muzeum. Wiedzą już także, jak ważne jest przygotowanie się do Świąt Wielkanocnych.

  To była niezapomniana lekcja muzealna, która wprawiła wszystkich w świąteczny nastrój.

   

  Wycieczka do Muzeum Przyrodniczego im. A. Myrchy w Białystoku

  W dniu 19.03.2019r. grupa VII /dzieci 3-4-letnie/ z Przedszkola Samorządowego Nr 4 w Białymstoku odwiedziły Muzeum Przyrodnicze im. A. Myrchy w Białymstoku.

  Celem wycieczki było przede wszystkim zwiedzenie muzeum oraz zdobycie i rozwinięcie posiadanej jużwiedzy na temat zwierząt i środowiska w jakim żyją. Bez wątpienia największym walorem dydaktycznym wycieczki, jest fakt, iż wykracza ona swoim zasięgiem poza nauczanie w budynku przedszkolnym, ponieważ edukacja przyrodnicza w przedszkolu
  to nie tylko zajęcia na dywanie, ale przede wszystkim konkretne działanie w środowisku i dla środowiska, stwarzanie takich sytuacji, by dzieci samodzielnie analizowały i dedukowały. Uwrażliwianie dzieci od samego początku na potrzeby zwierząt, ukazywanie piękna
  i różnorodności przyrody. Dzieciom już w wieku przedszkolnym powinniśmy stworzyć takie warunki, aby były uruchomione wszystkie zmysły, jakimi dysponuje człowiek. Aby dziecko mogło ciekawie opowiedzieć o tym, co go zainteresowało.

  Udział dzieci w zwiedzaniu Muzeum rozbudził motywację do poszerzenia wiedzy
  na temat pingwinów, ptaków czy zwierząt pradawnych – dinozaurów. Dzieci bardzo aktywnie komentowały wszystkie eksponaty i z zapartym tchem czekały na kolejne ciekawe eksponaty. Dzięki wycieczce do Muzeum Przyrody dzieci przede wszystkim wzbogaciły swoje wiadomości na temat zwierząt, szczególnie tych rzadko występujących i ginących. To był dzień pełen wrażeń i długo był komentowany przez przedszkolaki.

   

   

  Zajęcie otwarte

  W krainie robotów” – zabawy matematyczne w oparciu o koncepcję pedagogiczną F. Froebla – taki tytuł miało zajęcie otwarte dla rodziców, które odbyło się 21.02.2019 r. w grupie VII. Rodzice mogli poznać umiejętności matematyczne swoich dzieci oraz sposoby zastosowania Darów Froebla w nauczanie pojęć matematycznych. Brali też udział w pracach zespołów zadaniowych: gospodarczym, twórczym , darów i badawczym. Efekty pracy można zobaczyć na zdjęciach.

   

  Poznajemy najnowsze osiągnięcia techniki

  Realizując zadania rocznego planu pracy na rok szkolny 2018/2019 od 18 do 22.02.2019 r. w grupie VII została przeprowadzona tematyka „W świecie techniki”.

  Dzieci zapoznały się z urządzeniami elektrycznymi, ułatwiającymi pracę człowieka w życiu codziennym. Wzięły udział w zajęciu pokazowym z wykorzystaniem interaktywnego urządzenia projekcyjnego pod nazwą „Magiczny dywan”. Oglądały też pokaz pracy robotów edukacyjnych – ozobotów.

   

   

  Wesołe bałwanki”

  To jedne zajęć matematycznych, podczas których jako pomoc dydaktyczną wykorzystujemy Dary Froebla.

   

   

  Mili goście w przedszkolu

  21 stycznia 2019 r. w naszej grupie odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Przedszkolaki przedstawiły gościom część artystyczną oraz wręczyły wykonane przez siebie upominki – serca i kwiaty wykonane z masy solnej. Na zakończenie mili goście mieli okazję poczęstować się ciastem przygotowanym przez mamy wychowanków.

   

  Bal karnawałowy

  Zgodnie z tradycją naszego przedszkola 9 stycznia 2019 r. odbył się bal karnawałowy. Dzieci ubrane w różnorodne stroje bawiły się doskonale. Odbyła się także sesja fotograficzna.

   

  Rodzinny konkurs

  Do dnia 14.12.2018 r. trwał grupowy konkurs rodzinny na „Pomysł na stroik świąteczny”. Wykonane prace zachwycały pomysłowością i estetyką wykonania. Wszystkim rodzinom biorącym udział w konkursie serdecznie dziękuję – p. Agata.

  Wystawę prac można było oglądać na uroczystości jasełkowej oraz w holu przedszkola.

   

   

  Jasełka

  14.12.2018 r. zgodnie z przedszkolną tradycją w naszej grupie odbyła się uroczystość z okazji Bożego Narodzenia. Dzieci zaśpiewały piosenki i powiedziały wiersze o charakterze świątecznym, wykonały także instrumentację pastorałki „Przy choince”. Następnie wszyscy wzięli udział w słodkim poczęstunku przygotowanym przez Rodziców. Każda rodzina otrzymała także świąteczny prezent – ozdobną choineczkę wykonaną przez p. Agatę z masy solnej.

  Mikołajki

  6.12.2018 r. Mikołaj obchodzi imieniny. Z tej okazji dzieci otrzymały list, w którym Mikołaj poprosił, aby przedszkolaki zagrały w żywą grę planszową i rozwiązały przygotowane dla nich zadania. Wspólna zabawa była pouczająca. Następnie dzieci narysowały list do Mikołaja oraz wykonały jego postać z papieru.

   

  Kino sferyczne

  29.11.2018 r. dzieci z grupy VII uczestniczyły w pokazie Kina Sferycznego. Obejrzeliśmy film pt. „Rafa koralowa”. Wrażenia niezapomniane – podziwialiśmy życie na rafie z perspektywy dna morskiego.

   

  Wizyta pani leśnik

  16.11.2018 r. odwiedził nas gość – pracownik Nadleśnictwa Dojlidy. Pani leśnik opowiadała dzieciom, w jaki sposób zwierzęta przygotowują się do zimy. Dzieci miały za zadanie odgadnąć, co jedzą wybrane zwierzęta, jak nazywają się ich przysmaki ( naturalne okazy przyniesione prze panią leśnik ). Otrzymały także instruktaż, w jaki sposób i czym należy karmić zimą ptaki. Spotkanie było bardzo pouczające!

   

   

  Warsztaty patriotyczne

  6.11.2018 r. w grupie VII odbyły się warsztaty dla dzieci i rodziców pod hasłem „Poznajemy historię Polski”. Podczas warsztatów dzieci wraz z rodzicami m.in. recytowały „Katechizm polskiego dziecka” W. Bełzy, układały symbole narodowe z pociętych obrazków, grały w patriotyczne memory oraz miały okazję poznać i przymierzyć mundur żołnierza polskiego z okresu odzyskania przez Polskę niepodległości.

   

   

  Wycieczka do biblioteki osiedlowej

  5.11.2018 r. udaliśmy się na wycieczkę do biblioteki osiedlowej na zajęcia patriotyczne z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Przedszkolaki oglądały prezentację multimedialną, słuchały opowiadania i piosenek z tamtego okresu oraz kolorowały symbole narodowe. Na zakończenie mogły także obejrzeć księgozbiór dla dzieci. Zachęcamy do odwiedzenia biblioteki także z rodzicami.

   

   

  Ratujemy kasztany

  26.10.2018 r. przedszkolaki brały udział w akcji „Ratujmy kasztany”, która ma na celu zamiatanie opadłych liści kasztanowca. Żeruje w nich szrotówek kasztanowcowiaczek, który niszczy drzewa. A dzieci przecież uwielbiają zbierać kasztany! Dlatego pomagamy je chronić.

   

  Sadzimy żonkile

  22.10.2018 r. grupa VII uczestniczyła w sadzeniu żonkili w ramach akcji „Pola Nadziei 2018” koordynowanej przez Fundację „Pomóż Im” na rzecz Domowego Hospicjum dla dzieci. Sadzenie żonkili jest symbolem nadziei oraz propagowaniem idei wolontariatu.

   

  Pasowanie na przedszkolaka

  18.10.2018 r. dzieci i rodzice mieli okazję uczestniczyć w warsztatach połączonych z pasowaniem na przedszkolaka pt. „Zabawy na jesienne dni”. Przybył też gość – p. dyrektor. Na początku przedszkolaki pokazały część artystyczną: powiedziały wiersze, zaśpiewały piosenkę, zatańczyły „Taniec połamaniec” oraz zagrały na instrumentach perkusyjnych do piosenki „Deszczowa piosenka”. Następnie dzieci i rodzice mieli za zadanie odpowiedzieć na kilka pytań. Potem było przyrzeczenie, uroczyste pasowanie na przedszkolaka przez panią dyrektor oraz wręczenie pamiątkowych dyplomów. Po słodkim poczęstunku wszyscy wspólnie wykonali pracę plastyczną „Jesienny obrazek” z wykorzystaniem naturalnych okazów przyrodniczych.

   

   

  Obserwujemy jesienną przyrodę

  15.10.2018 r. przedszkolaki były na wycieczce w okolicach przedszkola, na której obserwowały zmiany zachodzące jesienią w przyrodzie. Najbardziej podobały się im czerwone liście winorośli, jarzębina i żółte liście klonu. Takie wyprawy rozwijają wrażliwość na piękno przyrody i dają przeżycia estetyczne.

   

  Nasza pierwsza wycieczka

  8.10.2018 r. podczas realizacji bloku tematycznego „Bezpiecznie poruszam się po chodniku i ulicy” grupa VII wyruszyła na wycieczkę na skrzyżowanie ulic na osiedlu Białostoczek. Dzieci miały okazję poznania przepisów ruchu drogowego w praktyce, co przyda się w życiu codziennym.

   

  Wizyta funkcjonariuszy policji

  21.09.2018 r. naszą grupę odwiedzili funkcjonariusze policji. Dzieci uczestniczyły w zajęciach pod hasłem „Autochodzik” dotyczących bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym.

   

  Obchodzimy Dzień Przedszkolaka

  20.09.2018 r. dzieci z grupy VII uczestniczyły w obchodach Dnia Przedszkolaka, mając okazję do integrowania się ze społecznością przedszkolną. Na początku było wspólne śpiewanie. Następnie przedszkolaki pokonywały tor przeszkód, bawiły się z chustą animacyjną, rzucały do celu. Na zakończenie stworzyły wspólne rysunki kredą na placu przedszkolnym.