Program Czyste powietrze wokół nas

Kwiecień i maj to miesiące, w których nasze przedszkole realizowało Program Przedszkolnej Edukacji Antytytoniowej ph. „Czyste powietrze wokół nas”. Grupa 4, 6 i 9 miały okazję zapoznać się z uroczym Dinkiem- maskotką programu, która pomogła zwiększyć umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń.

W ramach programu wychowankowie wybrali się na wycieczkę w okolice elektrociepłowni, gdzie niczym prawdziwi detektywi tropili dymy i źródła ich wydobywania, nauczyły się piosenki
o szkodliwości dymu papierosowego, zaprojektowały własne znaczki NIE PAL PRZY MNIE.

Mając na uwadze jak ważny jest wpływ autorytetu na nauczane treści odbyło się również spotkanie
z pielęgniarką, która w ciekawy i profesjonalny sposób opowiedziała o konsekwencjach przebywania w zadymionych pomieszczeniach.

Podsumowując nabyte treścigrupa 4 i 6 uczestniczyła w żywej grze planszowej pt. „Wyścig
po zdrowie”, w której rolę pionków odegrały dzieci. Na „trasie wyścigu” podopieczni musieli odpowiedzieć na bardzo trudne pytania oraz wykonać powierzone zadania. Obie grupy poradziły sobie świetnie i już wiedzą wszystko na temat szkodliwości dymu papierosowego.

Dbając o zdrowie środowiska lokalnego zorganizowaliśmy również przemarsz (pikietę) po okolicy w ramach obchodów Światowego Dnia Bez Papierosa, w czasie którego rozdawaliśmy napotkanym przechodniom ulotki głoszące o szkodliwości dymu papierosowego.